Jak pracuje infračervené vytápění?

Fólie ohřívá přímo předměty, které jsou před ní a od nich se pak zahřívá vzduch v místnosti. V případě instalace fólie pod betonový nebo anhydridový potěr či fermacell, fólie zahřívá samotný potěr a ten pak vzduch. Navíc při tomto typu instalace využíváte akumulační vlastnosti potěru a šetříte energii.

Topné folie jsou ideální volbou u starších nemovitostí po tepelné modernizaci. V moderních a energeticky úsporných budovách je elektrické podlahové topení pomocí topných folií s kvalitní regulací jednou z nejvýhodnějších možností.

Záruka a životnost vytápění jsou jedněmi z nejdůležitějších parametrů. Při dodržení instalačních pokynů je životnost topné folie více než 50 let. V případě nesprávně provedené instalace nebo návrhu se výrazně zkracuje doba životnosti.

Záruka při instalaci námi nebo smluvním partnerem je rozdělena podle typu topné folie následovně:

  • 15 let na fólie TRIVOLT ONE při instalaci námi a certifikovaným instalačním partnerem a 10 let při svépomocné montáži
  • 25 let na fólie TRIVOLT EVO při instalaci námi a certifikovaným instalačním partnerem a 15 let při svépomocné montáži

Jejich provoz i instalace je levnější, nepotřebujete žádný kotel ani tepelné čerpadlo a tedy nepotřebujete ani pravidelnou údržbu, odpadá potřeba technické místnosti. Nemusíte provádět revize komínu či kotle a obávat se poruchy teplovodních rozvodů. Velkou výhodou je rychlá a snadná instalace a také přesná zónová regulace pomocí smart termostatu. 

Uhlíková fólie je plošný infrazářič a tedy teplo je v podlaze vyzařováno rovnoměrně, bez vzniku studených míst a následných plísní. Regulace je také přesnější. Odporový drát lze instalovat pouze do vrstvy betonu. Topnou fólii lze umístit pod jakoukoli krytinu (v případě dlažby je třeba fólii zalít do tenké vrstvy anhydridového potěru). Instalace topné folie je zásadně jednodušší a tedy i rychlejší a levnější.

V případě instalace topné folie pod potěr získáme akumulační typ topení, takže potěr déle drží teplo. Oproti tomu plovoucí podlaha spíše vychladne a tedy termostat musí vícekrát sepnout a dohřívat. V případě instalace do potěru nejsme omezováni výběrem podlahové krytiny, je jedno zda použijete plovoucí podlahu, vinyl nebo dlažbu. Na otázku jaký potěr použít není jednoduchá odpověď. Betonový potěr má o 20% lepší akumulační schopnost a tedy déle drží teplo. Oproti tomu anhydrit má rychlejší náběh, ale je cca dvakrát dražší. Výběr je vždy na zákazníkovi a jeho finančních možnostech.

V dnešní době a hlavně s ohledem na budoucnost platí, že v případě běžně velkého a dobře zatepleného rodinného domu (cca do 250m2) nedává tepelné čerpadlo vůbec žádný smysl oproti uhlíkovým fóliím. Jako objektivní nevýhody by se dalo ve zkratce popsat: vyšší počáteční investice (5-6 krát), téměř srovnatelné provozní náklady, poruchový systém (kompresor, mechanické prvky, rozvody), hlučnost, nároky na prostor (tepelné čerpadlo potřebuje velkou technickou místnost), nižší životnost, náročná údržba. Ve spojení s fotovoltikou umí být vytápění pomocí infrafólie stejně úsporné a hlavně bezporuchové s 25 letou zárukou.

Pokud si neumíte vybrat mezi infrafóliemi a elektrokotlem, možná vám pomohou následující argumenty:
• Topné fólie znamenají lokální ohřev. Teplo je produkováno přímo v místě spotřeby. Proto nevznikají ztráty při rozvodu tepla v potrubí a při přenosu tepla mezi elektřinou a vodou.
• Oproti vodnímu podlahovému topení jsou fólie celoplošné, distribuce tepla je rovnoměrnější.
• Regulace jednotlivých místností je nezávislá, není nutné zahřívat vodu v celém potrubí kvůli jedné místnosti.
• Fólie nemají kotel, který zabírá místo v technické místnosti a tak lze prostor lépe využít.

Určitě ano. Umístíte je pod plovoucí podlahu nebo vinyl, přičemž při rekonstrukcích zajisté oceníte jejich nízkou stavební výšku jen 7 mm a to včetně tepelně izolační podložky. Do koupelen doporučujeme pro rychle vyhřátou podlahu použít topné rohože, které se instalují přímo pod dlažbu do vrstvy lepidla.

Hned v několika ohledech. Provoz je levnější, nepotřebujete žádný kotel ani tepelné čerpadlo, a tedy topné folie nevyžadují žádné pravidelné servisy. Nemusíte provádět revize komínu či kotle a obávat se poruchy teplovodních rozvodů. Velkou výhodou je jednoduchá a levnější instalace.

Výměna topného systému za novější, bezporuchový a energeticky efektivní má smysl i u starších budov a domů. Je třeba mít na paměti, že samotná výměna topného systému nesníží energetické nároky budovy. Pokud změníme typ vytápění, ale budova trpí velkými úniky tepla skrz okna, střechu nebo stěny, tak nám to nijak nepomůže. Pro dosažení nízkoenergetických standardů je zapotřebí i zateplení pláště budovy, renovace oken a utěsnění, zateplení střechy a podlahy. Díky kvalitní termoizolaci a rekonstrukci si umíte zajistit nižší náklady na bydlení, které se vrátí vám i další generaci. 

Ano, pod všechny tyto podlahové krytiny se může fólie nainstalovat a bude efektivně fungovat. Důležitým parametrem je tloušťka podlahy a obecně doporučujeme tloušťku krytiny min 7 mm. Je dobré podotknout, že v případě instalace topné folie pod potěr je dovoleno použít jakoukoli vrchní podlahovou krytinu.

Topné fólie pracují s nízkými teplotami cca 25–28 °C a ke změnám teploty podlahy dochází pozvolna během desítek minut. Plovoucí podlaha je tedy provozována podobným způsobem jako by byla položena na betonové podlaze s teplovodním podlahovým vytápěním. Při použití topné folie o výkonu do 80 W/m2, která bude řízena termostatem s podlahovým čidlem, není důvod ke ztrátě záruky ani k žádným obavám. Termostat umí omezit a zajistit maximální povolenou teplotu podlahy dle specifikace výrobce.

V žádném případě. Jedná se o vytápění infra zářením, které je v principu podobné slunečnímu záření.

Každý kus topné folie se skládá z více pásů o šířce 12,5 cm z nichž každý má síťovou strukturu. Pokud tedy provrtáte fólii na jednom místě, nic katastrofického se nestane pouze 0,01m2 nebude topit. Což je v celku zanedbatelné.

Ano, topné fólie instalujeme na celém území České Republiky prostřednictvím proškolených partnerů.

Protože to levnější je. Když porovnáte zásadní parametry jako investiční a provozní náklady, přesnou regulaci, žádná poruchovost, absolutní bezúdržbovost, žádný komín a jeho revize, bez nebezpečného plynu, žádné zařízení zabírající užitečný prostor, tak nenajdete cenově srovnatelnou kvalitní alternativu.